0 216 311 52 80
 
ANA SAYFA   |   BİZ KİMİZ?      HİZMETLERİMİZ      ÜRÜNLERİMİZ   |   REFERANSLAR   |   İLETİŞİM

  Isı Yalıtım Avantajları

Isı Yalıtımının Avantajları

Isıtma ve soğutma giderlerinde en az % 50 tasarruf sağlar.

Binaların yalıtımlı olması ülke ekonomisine her yıl 7.5 milyar dolar kazandırır.

Her yıl yeni yapılan 100 bin binanın tamamında ısı yalıtımı yapılması durumunda 300 milyon dolar enerji tasarrufu sağlanabilir.

Fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı salınımını %50 azaltarak küresel ısınmayı engeller.

Binaların taşıyıcı sistemlerini korozyona karşı korur, depreme karşı güvenliği artırır.

Evlerde nemden kaynaklanan küf, rutubet, mantar ve kötü koku oluşumunu önler.

Binanın yapım aşamasında ısı yalıtımının maliyeti bina maliyetinin %3 ila 5'i kadardır.

Mevcut binalarda metrekarede ortalama 55 TL maliyeti vardır.

Sağladığı tasarrufla maliyetini birkaç yıl içinde amorti edip ömür boyu tasarruf sağlar.

4 kişilik ailenin ısınmak için ödediği 300 TL'lik doğal gaz faturası yalıtımla 150 TL'ye düşer.

Türkiye'de Isı Yalıtımı Konusunda Mevcut Durum ve Yönetmelikler Ülkemizde enerjinin %34'ü konutlarda kullanılır. Konutlarda kullanılan enerjinin %80'i ısıtma amaçlı tüketilir.

Avrupa ülkelerinin çok gerisindeyiz. Almanya'nın 10 katı kadar enerji tüketilmektedir. Ülkemizde binaların metrekare başına enerji tüketimi 300-350 kwh arasında, bizden daha soğuk olan Almanya'da ise 30-60 kwh… 1 Kasım 2008'de revize edilerek Resmi Gazete'de yayımlanan “TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği” ile ısı yalıtımı ciddi bir zorunluluk oldu. Yönetmelik ile artık ısı yalıtımı olmayan projelerin hayata geçmesi mümkün değil Mevcut projelerin de tadilatla yenilenen ve ilave edilen kısımlarının enerji verimli olarak tasarlanması zorunlu Konut satın alır ve kiralarken düşük enerji sınıfındaki binalar tercih edilmeyecek 1 Ocak 2011'de yürürlüğe giren“Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” gereğince; yeni inşa edilen binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu oldu. Mevcut binaların da 01.01.2020 yılına kadar bu belgeyi alması gerekiyor. Binaların görünür bir yerine asılması zorunlu olacak olan Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor. Ayrıca konutların yıllık karbondioksit emisyon salımlarını da belgeliyor. Aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi konutlar A'dan G'ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek konutları işaret ediyor. Bu belgenin zorunlu hale gelmesi en başta ısı yalıtımını zorunlu kılıyor. Çünkü binalarda en fazla enerji tüketimi yaklaşık yüzde 85 oranında ısıtma ve soğutma amaçlı oluyor ve ısı yalıtımı ile enerjiden en az yüzde 50 tasarruf sağlanıyorArtık yeni bir ev satın almak ya da kiralamak isteyenler ilk önce binaların Enerji Kimlik Belgesi'ne bakacak ve satın alma ve kiralamada enerji israf eden konutlar tercih edilmeyecek. Bu durum konut fiyatlarını da etkileyecek. Bu nedenle mevcut binaların da değer kaybetmemesi için bir an önce yalıtım yaptırması gerekiyor.

Yapı Denetim Kanunu ile tüm Türkiye'de yeni binalar tek tek denetlenecek!  

Yeni yılla birlikte artık yeni binaların ısı yalıtımı durumu tüm Türkiye genelinde denetlenecek ve yalıtım projesi olmayan binalara inşaat izni verilmeyecek. Çünkü bugüne kadar 19 ilde uygulanmakta olan Yapı Denetimi Hakkında Kanun, artık ülke genelinde uygulanacak. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği, bu kanun çerçevesinde 81 ilde yapı denetim firmaları tarafından denetlendiği için artık hiçbir ilde ısı yalıtımından kaçmak mümkün olmayacak. 

Türkiye, Kyoto gereği yalıtıma hız vermek zorunda! 

Isı yalıtımını zorunlu kılan bir diğer gelişme ise Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalaması oldu. Protokol gereği 2012 sonunda ciddi yükümlülüklerin altına girecek olan ülkemizde, sera gazı salımını önleyecek çevreci yatırımlar hız kazanacak. Bu kapsamda en büyük yatırım ise yalıtıma yapılacak yatırım olacak. Dünyadaki tüm sera gazı salımının yüzde 1.3'üne neden olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Isınmak için tüketilen fosil yakıtlar ise çevre kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. Isı yalıtımıyla, fosil yakıt tüketiminin en az yüzde 50 azaltılmasıyla konut başına atmosfere yayılan karbondioksit miktarı da yarı yarıya iniyor. 

 


 
 
Isı Yalıtımı Nedir?
Isı Yalıtım
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?
Isı Yalıtım Avantajları
Isı Yalıtım İle İlgili Kanun ve Yönetmelikler
İzolasyon Nedir?
Ücretsiz Keşif Formu
Teklif İçin Arayın